Máte doma psíka alebo mačičku, majú už svoj vek a pri maznaní s nimi pociťujete nepríjemný zápach? Všimli ste si, že zvieratko preferuje mäkkú potravu a horšie sa mu žuje? Pravdepodobne má zubný kameň.

Čo to vlastne je?

Zubný kameň je mineralizovaný zubný plak, ktorý obsahuje vápenaté a fosforečnanové ióny, baktérie a zvyšky potravy.

Ako to vzniká?

Zubný plak sa formuje na povrchu zubov postupným hromadením baktérií, slín a zvyškov potravy. Voľným okom tento plak nie je viditeľný, avšak dlhodobým usádzaním sa minerálov spolu s pôsobením vyššieho pH, enzýmov z odumretých buniek a bakteriálnou produkciou vzniká zubný kameň. Najprv sa tvorí svetlo hnedá až žltá vrstvička na zuboch pri korunke (mieste, kde zub vstupuje do ďasna), ktorá časom hrubne, mení farbu na sivú a pri neriešení problému dokáže zubný kameň prekryť celý zub.

Aké sú príznaky?

Zubný kameň a ochorenia s ním spojené sa častejšie vyskytujú u malých plemien psov (yorkšírsky teriér, čivava, maltézsky psík a pod.), ale vídame ich aj u starších mačiek.

Majitelia si často zubný kameň v počiatočnom štádiu nevšimnú, no veľmi rýchlo si uvedomia, že ich miláčikovi sa z papuľky šíri silný zápach, niekedy zvieratko slintá, v slinách môže byť prítomná aj krv a časté je aj odmietanie tvrdého krmiva.

Zubný kameň dráždi ďasná a spôsobuje gingivitídu (zápal ďasien), je teda vidieť nad zubom (resp. zubným kameňom) červené ďasno.

V pokročilejších štádiách sa zubný kameň dostáva pod ďasno a odtláča ho, vzniká kapsa, v ktorej sa hojne množia baktérie, tento stav je nezvratný a nazýva sa periodontálne ochorenie. Môže byť veľmi bolestivé, vedie k tvorbe abscesov, strate kostnej substancie a môže komplikovať celkový zdravotný stav. Baktérie vyskytujúce sa v zubnom kameni sa totiž dostávajú cez mikrotrhliny v ďasnách do krvného obehu a môžu sa uchytiť na srdci, v pečeni či obličkách.

Subgingiválne kapsy zároveň rozrušujú závesný aparát zubov, zuby sa začnú kývať, čo psíkovi alebo mačičke pôsobí bolesť pri spracovávaní krmiva a tento stav zväčša končí extrakciou.

Terapia

Zubný kameň sa v našej ambulancii odstraňuje dentálnym ultrazvukom v krátkodobej anestézii.

Zákrok zväčša trvá 30 minút, ak nie je nutná aj extrakcia. Podľa závažnosti stavu postihnutia ďasien psovi alebo mačke podávame antibiotiká.

Prevencia

Najlepšou prevenciou proti tvorbe zubného kameňa je čistenie zubov. Ak máte šteniatko malého plemena, je veľmi pravdepodobné, že sa mu zubný kameň bude tvoriť. Preto je vhodné zvykať ho na zubnú kefku a jemné čistenie už odmalička. Existujú zubné kefky vo forme náprstkov, tiež sú na trhu aj enzymatické zubné pasty, ktoré znižujú tvorbu plaku, a ústne vody, ktoré sa pridávajú do pitnej vody. Ak je kameň už vytvorený, čistením kefkou sa odstrániť nedá.

V našej ambulancii pri každoročnej prehliadke pred vakcináciou prezrieme chrup vášho zvieratka a ak je to potrebné, odporučíme zákrok.